Bydgoski Festiwal Operowy

 

Od 1994 roku odbywa się on corocznie i jest to największy tego typu w Polsce przegląd najciekawszych dokonań teatrów muzycznych – krajowych i zagranicznych. Idea zorganizowania wielkiego operowego festiwalu natchnęła entuzjazmem ku temu projektowi władze, sponsorów i społeczność regionu Pomorza i Kujaw.

Bydgoskie Festiwale Operowe odbywają się w najnowocześniej wyposażonym teatrze operowym. Na pięknej, wielkiej scenie bydgoskiej Opery Nova , doroczne spotkanie wyznaczają sobie wiosną teatry operowe z kraju i zespoły zagraniczne. Dwa festiwalowe tygodnie to czas spotkań twórców, ludzi kultury z entuzjastami różnorodnych gatunków muzycznych: opery, operetki, musicalu, baletu: klasycznego i nowoczesnego oraz znakomita forma promocji tych sztuk. Tradycją jest, iż pierwszy ze spektakli to premiera w wykonaniu Opery Nova. Kolejne wieczory przeznaczamy na prezentacje zaproszonych Teatrów.

XXVI Bydgoski Festiwal Operowy rozpocznie się 27 kwietnia 2019 r.i zainauguruje go premiera opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”